Domaine de l'Harmas

Nathalie og Patrick Fabre
Quartier Bois Lauzon 84100 Orange
Tel. 0033 490 51 02 71
Direkte salg: Mandag-lørdag 9.00-12.00 og 14.00-19.00
Mail:
nathalie.fabre84@wanadoo.fr

Nathalie og Patrick Fabre overtog i domænet i 1995 som familiens 4. generation på ejendommen. Dengang dyrkede man tomater og meloner på en del af ejendommens marker, og druerne fra vinmarkerne blev afleveret på kooperativet. Man besluttede at hellige sig vinproduktion og byggede kældre. Den første årgang under eget navn var 2000.
Domænet har 3,3 ha. i AOC Chateauneuf du Pape og 2,5 ha. i AOC Cotes du Rhone. Vinstokkene er plantet mellem 1927 og 1999. En del af produktionen sælges til negociant.

Fra 2009 er påbegyndt konvertering til agriculture biologique. Certificering vil kunne finde sted fra 2012.

Følgende vine fremstilles:

Chateauneuf du Pape
85% Grenache og 15% Mourvedre.
Macerationen varer ca. 22 dage og efterfølgende lagres på gamle træfade i ca. et år.

Chateauneuf du Pape Réserve de Felicièn
100% Grenache plantet af en forfader Felicièn.
Samme fremstillingsmåde som basiscuvéen.

Chateauneuf du Pape Blanc
En meget lille produktion på Grenache Blanc, Bourboulenc og Roussanne.

Cotes du Rhone
80% Grenache og 20% Syrah.
Samme fremstillingsmåde som Chateauneuf du Pape.

Vin du Pays d'Oc
Fremstilles på vin fra de yngste vinstokke og fra rapé (de druer, der lovmæssig skal frasorteres ved fremstilling af Chateauneuf du Pape)

Dansk importør: Multi Wine.

Nathalie og Patrick Fabre

.
.
.
.
.

Forside  Index - Alle producenter


Siden opdateret 26-03-2011